Vyměřený čas [Info]

20. června 2014 v 12:40 | Emma
Sci-Fi / Thriller / Akční / Krimi
USA, 2011, 105 min

Režie: Andrew Niccol
Scénář: Andrew Niccol
Kamera: Roger Deakins
Hudba: Craig Armstrong

Představte si, že můžete žít jen do 25 let. Pak zemřete. Pokud nevyděláte, neukradnete nebo nezdědíte nějaký čas navíc. Děj filmu akčního scifi thrilleru Vyměřený čas v hlavní roli s Justinem Timberlakem (Kamarád taky rád, Zkažená úča, The Social Network) se odehrává v blízké budoucnosti, v době, kdy peníze neznamenají vůbec nic. Platí se časem. Will Salas (Justin Timberlake) má na svých životních hodinách zřídkakdy víc než 24 hodin. Žije z minuty na minutu v chudé zóně Dayton a jenom tvrdá práce v továrně mu každý den poskytne další den života.

Stejnému osudu čelí i jeho matka Rachel (Olivia Wilde) a spousta dalších lidí v tomto zapadákově. Místní gangy jsou navíc vždy připraveny kohokoliv okrást, byť jen o pár hodin, a klidně tím ukončit jeho život. Jednoho dne Will pomůže před jedním z těchto gangů uniknout bohatému Henrymu (Matt Bomer). Henry za to Willovi daruje celé století času a sám se rozhodne svůj nekonečný život skončit. Will je následně obviněn z jeho vraždy a nezbývá mu nic jiného, než dokázat svoji nevinu. Vydává se na útěk do nejbohatší zóny v New Greenwich, kde na rozdíl od Daytonu nikdo nikam nespěchá.

Čas je luxus, který si tu mohou dovolit všichni, protože budou žít stovky ba dokonce tisíce let. V New Greenwich je ale zároveň někdo, kdo Willa přitahuje. Sylvia (Amanda Seyfried) je dcera mimořádně bohatého Philippa Weise (Vincent Kartheiser), která se ve chvíli, kdy Willa přicházejí zatknout strážci času, stává ideálním rukojmím. Vysoká hra o změnu pravidel nespravedlivého světa může začít.

Zajímavosti:

• Název geta Greenwich odkazuje na skutečné časové pásmo používané na Zemi - Greenwichský poledník.

• V závěru roku 2012 se jednalo o 22. nejvýdělečnější snímek s tématikou blízké budoucnosti, 19. nejvýdělečnější snímek v žánru sci-fi a konečně 1 738. nejvýdělečnější snímek se zohledněním inflace.

• Natáčení choulostivých scén okomentovala Amanda Seyfried slovy: "Justin byl opravdu super. Přišel na plac po tom, když dotočil snímek Kamarád taky rád (2011), kde měl sex prakticky každý den. Dá se říci, že byl ve formě."

• Většina použitých vozidel ve skutečnosti pochází ze 70. a 80. let 20. století - některé byly vzhledově mírně upraveny, u všech byl nahrazen zvuk motoru za jiný - "futurističtější".

• Filmový věk 25 let měla v době natáčení z hlavních představitelů pouze Amanda Seyfried. Ostatní herci již byli starší a Alex Pettyfer o pět let mladší.

• Vyměřený čas je již druhý počin, ve kterém spolu hráli Justin Timbelake, Olivia Wilde a Amanda Seyfried. Poprvé se společně objevili ve filmu Alpha Dog (2006).

• Ve filmu sice z pochopitelných důvodů nejsou ani jedny opravdové hodinky, tvůrci si však tento deficit vykompenzovali alespoň použitím názvů věhlasných hodinářských značek pro jména postav. Použitými názvy jsou tak namátkou Citizen, Breitling, Bell, Hamilton, Nomos, Carrera, Oris, Fortis, Vacheron-Constantine, Jaeger-LeCoultre, Patek-Philippe nebo Rado. Společnost Ulysse Nardin pak jedním názvem podělila postavy dokonce dvě. Čtení titulků je v tomto případě nutností minimálně pro milovníky hodinek.

• Ve skutečnosti je Justin Timberlake starší než Olivia Wilde, která hraje jeho matku.

• Původní názvy filmu byly Now a I'm mortal.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama